Anakart Tamiri

Anakart, bilgisayarınızı ilk açtığınızda bilgisayarınızın çalışmasını sağlayan BIOS yazılımını bünyesinde barındırıyor ve bilgisayarınızın temel taşlarını barındıran RAM, işlemci ve diğer parçalar doğrudan anakart ile bağlantılı olarak çalışıyor. Bu nedenle, bilgisayarınızın anakartının bozulması, anakart tamiri yapılacak olması demek bilgisayarınız için ciddi bir sorun arz eder. Bu sorunun çözüme kavuşturulması ise anakart tamiri, apple anakart tamiri, macbook anakart tamiri, laptop anakart tamiri ya da anakart değişimi ile mümkün olabilir.

Anakart Neden Bozulur?

Bilgisayarların; laptop anakart tamiri, bilgisayar anakart tamiri, apple anakart tamiri, macbook anakart tamiri ihtiyacına neden olan birçok durum vardır. Cihazların kendilerini tamir edebilme, onarabilme gibi yeterlilikleri olmadığı için, anakartın bozulması ya da yanması çok karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Bu durumun nedeni, bilgisayarın parçalarının ömürlerinin sona ermiş olması olabilir veya çeşitli dış etkenler nedeniyle anakartınızda bir hasar meydana gelmiş olabilir.

Anakartın başlıca bozulma sebepleri;

 • Pinlerin birbirleri ile temas etmesi
 • Kalitesiz PSU’ların dengesiz voltaj vermesi sonucunda
 • Soğutucunun yetersiz olması ya da aşırı ısınmadan kaynaklı anakartın yüksek sıcaklıkta çalışması
 • Ani gelişen elektrik kesintileri
 • Ses çipinin hasar görmesi
 • Remin yanlış doğrultuda bilgisayara takılması sonucunda REM’in yanması
 • Anakartın su ile temas etmiş olması
 • Bilgisayarın çalışma sistemine göre yanlış dizayn edilmiş fan sistemleri sonucunda anakartın fazla ısınması
 • İşlemci pinlerinin hasar görmesi
 • Bios’un hatalı olması veya bilgisayar sisteminden kaldırılması
 • Teknik servislerin dizayn ederken özensiz davranması
 • Voltaj dalgalanması sebebiyle çipin hasar görmesidir.

Anakartın Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Eğer bilgisayarın dilinden yeterince anlamıyorsanız sorunun anakarttan kaynaklandığını ve anakart tamiri, laptop anakart tamiri veya macbook tamiri, bilgisayar tamiri ihtiyacınız varsa; anakart tamiri hakkında fikir yürütebilmeniz oldukça zordur. Çünkü, anakart başlı başına karmaşık bir sistemdir. Bilindiği üzere, anakartlar bilgisayar sisteminin en pahalı parçasıdır ve anakart değişimi ve anakart tamiri, macbook tamiri, apple anakart tamiri, bilgisayar anakart tamiri söz konusu olduğunda, ram ve işlemcinin de değiştirmesi gerekebilir. Bu nedenle,sorunun çözülme aşaması oldukça zor ve özen gösterilmesi gerekilen bir süreçtir. Sorunun tam tespiti için işin uzmanlarından yardım almanız bilgisayarınız ömrü için oldukça önem arz etmektedir.

Bunun yanında; bilgisayarınız anakart tamiri ihtiyacı duyduğunda sizlere birkaç ipucu verecektir. Bunları anlamlandırabilmek için bilgisayarınızı iyi tanımalı ve söylediklerine kulak vermelisiniz.

Bilgisayarınızın size verdiği ipuçlarına kulak verin.

 • Bilgisayarınız, olağanın dışında; takılı olan mouse, usb, klavye ya da herhangi bir cihazı algılamıyor ya da algılasa dahi sık sık bağlantı kopmaları meydana geliyorsa,
 • Bilgisayarınız, normal sürecinden daha uzun bir sürede açılıyorsa,
 • Bilgisayarınızın ekranında normalinden farklı olarak; çizgiler, boşluklar ya da siyah noktalar meydana geliyorsa,
 • Anakartınız, bilgisayarın açılmasından hemen sonra kendini test etmiyorsa,
 • Bilgisayarınız çalışma halindeyken, burnunuza yanık benzeri bir koku geliyorsa,
 • Anakartınızın üzerinde normalden farklı olarak şişme veya kabarma gibi sorunlar varsa,

 

Bilgisayarında var olan sorunun nedeni, anakartınızın hasar görmesi ya da yanması olabilir. Bilgisayarındaki sorunun anakarttan kaynaklandığını anlayabilmeniz için ilk yapmanız gereken, sorunun bilgisayarın diğer parçalarda meydana gelen hasarlardan kaynaklı olmadığından emin olmanız gerekiyor.

Bilgisayarınız Açılırken Hiçbir Sorun Yaşamıyorsanız ama İşletim Sisteminizde Problem Varsa;

1. İlk olarak işe bilgisayarınızın hard diskini test etmekle başlayabilirsiniz.İşletim sisteminizin çalışmasında herhangi bir sorun yok mu? Ya da bir dosyayı bir yerden başka bir yere kopyalama işlemi gerçekleştirirken normalden daha uzun süre mi bekliyorsunuz? Bilgisayarınız açılırken daha uzun süre mi bekliyorsunuz? Bu sorularımızı cevaplarken içinizden ‘evet’ yanıtını düşünüyorsanız; bilgisayarınızda meydana gelen sorun harddiskten kaynaklı olabilir. Eğer Windows işletim sistemini kullanıyorsanız, sorun tanıma araçlarından faydalanarak; harddiskinizi test edebilirsiniz.

2. Bilgisayarınızın ekranında normalin dışında görüntüler baş göstermeye başladıysa, grafik kartınızda bir problem olup olmadığını test edin.Oyun oynadığınız zaman veya yüksek çözünürlüğü olan bir video izlemeyi denediğini zaman; bilgisayarınız bir hata ile karşı karşıya kalırsa, bilgisayarınızda meydana gelmiş olan sorun grafik kartı kaynaklı olabilir ve bilgisayarınızın anakart tamiri ihtiyacı olmayabilir. Grafik kartınızı test etmek istiyorsanız eğer internette birçok ücretsiz grafik kartı test etme uygulamalarını bulabilirsiniz.

3. Bilgisayarınızın RAM’ini kontrol edin ve sorunun RAM’den kaynaklı olmadığından emin olun.

4. İşlemcinizde Herhangi Bir Sorun Olmadığından Emin Olun.İşlemcilerin arızalanması oldukça az görülen bir durumdur. Fakat, eğer işlemcinizde bir problem varsa bilgisayarınızın hata vermesi normaldir. İşlemcinizde sorun olup olmadığını, Intel’in işlemci tanıma programlarından faydalanarak ve işlemcinizi kontrol ederek bulabilirsiniz. Eğer sorun işlemciden kaynaklanıyorsa anakart tamiri ihtiyacınız yok demektir.

5. Güç Kaynağında Sorun Olup Olmadığını Kontrol Edin.Kullandığınız bilgisayar masaüstü ise güç kaynağında meydana gelen herhangi bir problem bilgisayarınızın diğer parçalarına, elektrik enerjisi iletirken sorunlara neden olabilir ve bu nedenle bilgisayarınızda çeşitli problemler meydana gelebilir. Bilgisayarınızın BİOS’undan güç kaynağını test ederek, problemin güç kaynağı nedeniyle mi meydana geldiğini öğrenebilirsiniz. Problem, güç kaynağından meydana geliyorsa; anakart tamiri ihtiyacı duymadan arızayı kolayca giderebilirsiniz.

6. BİOS’unuzu Güncelleyerek, Sorunun Güncel Olmayan BİOS’dan Kaynaklı Olmadığına Emin Olun.Bilgisayarınızı satın aldığınız markanın resmî web sitesinden, BIOS güncellemesini indirerek, güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. BIOS’un güncel olmamasından kaynaklanan problemler sıklıkla karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Eğer sorununuz güncel olmayan BİOS’dan kaynaklanıyorsa, güncelleme işleminizi gerçekleştirerek, anakart tamirine gerek duymadan sorununuzu giderebilirsiniz.

7. Bilgisayarınızın Isınma Seviyesini Kontrol Edin.Bilgisayarın normalden fazla ısınması, bilgisayarınızın parçalarına zarar vererek birçok probleme yol açabilir. Bu nedenle, fanlarınızın çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri denediyseniz ve hala bilgisayarınızdaki sorun düzelmediyse, problemin kaynağı anakart olabilir ve bilgisayarınızın anakart tamiri ihtiyacı vardır. Eğer bilgisayarında meydana gelen sorunun kaynağının anakarttan kaynaklandığını ve anakart ya da değişim işlemlerine gerek olduğunu düşünüyorsanız, bilgisayarınızı işinde uzmanlaşmış kişilere emanet etmenin zamanı gelmiş demektir. Biz TKA Bilişim olarak, bilgisayarınızın tüm sorunlarını analiz ederek; sizlere en iyi hizmeti sunmak amacıyla var olan bir şirketiz. Anakart tamiri, apple anakart tamiri, laptop anakart tamiri, macbook anakart tamiri, bilgisayar anakart tamir, anakart tamiri fiyat gibi konularda bir problemle karşılaştığınız zaman, iletişim formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Bilgisayarınızın bizimle güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Bilgisayarın markası, modeli gibi birçok değişkene bağlı olarak anakart tamiri de farklılaşır. Macbook anakart tamiri, apple anakart tamiri ya da bilgisayar anakart tamiri birbirinden bazı noktalarda farklılaşır. Notebook bilgisayarlar; teknolojisi, çalışma sistemi ve yaşanan problemler bakımından masaüstü bilgisayarlardan ayrılır. Masaüstü bilgisayarların aksine, notebook tüm sistemlerini tek bir kart üzerinde bulundurmaktadır. Anakart olarak adlandırdığımız bu sistem, notebooklarda meydana gelen problemlerin %80 veya %90’ını oluşturmaktadır. Olması gerekenden fazla voltaja maruz kalmak, chipset de meydana gelen arızalar, ekran chipinde meydana gelen yanma, adaptör soketinin kırılması gibi birçok problemde; laptop anakartı da hasar görmüş ve bozulmuş olur. Bu tip problemlerin çözümünde izlenmesi gereken iki yol vardır.

1. Çözüm Yolu; Anakart DeğişimiAnakartın değişimi, anakart tamiri için en güvenli ve sağlıklı yoldur. Arızalı olan notebookun anakartı, bilgisayardan çıkarılır ve yerine aynı modelden ya da birbirleri ile tamamıyla uyumlu başka bir anakart takılır. Böylece, bilgisayarınız oldukça yüksek ihtimalle sorunsuz çalışmaya devam eder. Bunun yanında; unutulmamalıdır ki, laptoplar satışa sunulduktan kısa bir süre zarfında piyasadan kaldırılır ve raflarda yeni model laptoplar yer alır. Bu durum; markası, modeli ve özellikleri bakımından, herkes tarafından sevilen laptoplarda dahi böyle olmaktadır. Bu süre, yaklaşık altı ay ila yirmi dört ay arasında değişkenlik gösterir. Bir laptopun garanti süresi ortalama olarak yirmi dört aydır. Bu süre zarfını doldurduysanız eğer, piyasada bilgisayarınıza uygun ekran kartını bulmakta zorlanabilirsiniz. Bilgisayarınıza uygun anakart bulamazsanız, hemen endişelenmeyin; çünkü, alternatif ekran kartı tamiri yolları elbette var. Bu yollardan bir tanesi, arızalı olan anakartınız üzerinde bakım ve onarım yapılmasıdır. Fakat, anakart değişimine göre, anakart tamiri daha sağlıklı ve kesin bir yöntemdir.

2. Çözüm Yolu Anakart TamiriBilgisayarınızın anakartını değiştiremediğiniz durumlarda, anakart tamiri yolları ararsınız. Anakart tamiri, anakart değişimine oranla daha zor ve özen gerektiren bir durumdur. Bilgisayarınızı anakart tamiri için bırakacağınız yeri seçerken, oldukça dikkatli olmalısınız ve güvenilir, işin ehli kişilerle çalışmalısınız. Çünkü, tamir edildikten çok kısa bir süre sonra, anakartın tekrar arızalanması durumu sıklıkla yaşanan bir durumdur. Bilgisayarınızı tamir amacıyla götürdüğünüz zaman, ilk olarak arıza tespiti yapılmalıdır ve sonrasında onarım süreçleri, maliyeti hakkında bilgi verilmelidir.

Anakart Tamiri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayar anakart tamiri hakkında dikkat edilmesi gereken unsurların başında, uzman personeller ve profesyonel tamir cihazları vardır. Özellikle; ekran kartı tamiri, reballing ve anakart chipset değişimi gerektiren durumlarda profesyonel elektronik kart tamirlerinden kullanılan BGA Rework cihazı olmaksızın yapılan tamirler, sonrasında istenilen sonuçların aksine daha büyük ve geri dönülemez sorunlara sebebiyet verebilir. BGA Rework cihazı olmadan yapılan tamirler sonrasında, var olan arızanın tekrarlanma olasılığı oldukça yüksektir. Profesyonel olmayan ve deneme yoluyla yapılan anakart tamiri çalışmaları, cihazınızda daha fazla hasar bırakabilir

Anakart Tamiri Masrafları Ne Kadar?

Bilgisayarınızın ham maddesi olan anakart sistemleri, çeşitli sebeplerden ötürü, zaman zaman arızalanıp, görevini yerine getirmeyebilir. Bu gibi problemlerle karşı karşıya kalan, laptop ve masaüstü bilgisayar kullanıcılarının aklında beliren ilk sorulardan bir tanesi; anakart değişimi ve anakart tamiri fiyat bilgisidir. Anakart tamiri fiyat için birçok değişken bulunur. Bunlardan bazıları, bilgisayarınızda bulunan anakartın sahip olduğu özellikler ve yapısıdır. Çünkü, her bilgisayarın anakartı farklıdır ve haliyle sahip oldukları özellikler de birbirleri ile örtüşmez. Bu yüzden; anakart tamiri ve anakart değişimi işlemlerinde, fiyatlandırmalar da anakartın özelliklerine ve yapısına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Öncelikle, gerçekleştirilecek onarım faaliyetinin maliyetini hesaplamadan önce cihazın ne olduğu, özellikleri ve hangi marka olduğu analiz edilmelidir. Çünkü, cihazın hangi marka olduğu dahi fiyatlandırmada etkin rol üstlenmektedir. Fiyatlandırmayı etkileyen bir başka durum ise arızayı tetikleyen durumdur. Bu durumların analizinin gerçekleşmesi durumunda, sizin için en doğru anakart tamiri fiyat bilgisi çıkacaktır. Bu bağlamda; anakartınızdaki problemi, doğru bir sekilde analiz edebilmemiz için resmi web sitemizde yer alan formu doldurabilirsiniz. En kısa sürede, uzmanlarımız sizinle iletişime geçecektir.

CSB Teknoloji Olarak Hangi Markaların Tamirini Yapıyoruz?

CSB Teknoloji olarak, işinde uzman ekibimiz tarafından yerel ve global birçok markanın onarım ve bakım işlemlerinin sorumluluğunu alıyoruz. Anakart tamiri, bilgisayar anakart tamiri, macbook anakart tamiri, laptop anakart tamiri, apple anakart tamiri gibi birçok probleminizi güvenli bir şekilde çözüyoruz.

 • Acer
 • Apple,
 • Asus,
 • Dell,
 • Hp,
 • Lenovo,
 • Casper,
 • MSI,
 • Macbook,
 • Packard Bell,
 • Samsung,
 • Sony,
 • Toshiba,

gibi birçok markanın teknik servis görevini üstleniyoruz. CSB Teknoloji olarak, teknik servis hizmeti sunduğumuz bu markalardaki bilgisayar anakart tamiri, anakart değişimi gibi işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor; sizler için en iyi hizmeti sunmayı, ankara anakart tamiri üstlenen kurumlar arasında en iyi teknik servis hizmeti vererek sizleri memnun etmeyi hedefliyoruz.

Anakart Tamir Süresi Ne Kadardır?

Anakart tamir süresi yaklaşık 3 ya da 4 gün arasında değişmektedir. Tabii bu durum, kurumumuzun yoğunluk durumuna, anakartınızda meydana gelmiş olan hasarın boyutuna göre değişkenlik gösterebilir.

CSB Teknoloji olarak; sizlere vereceğimiz hızlı ve güvenli hizmet için sayfamızda yer alan formu doldurabilir, uzman ekiplerimizin sizinle irtibata geçmesi bekleyebilirsiniz.

Selçuk Teknoloji Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti. – CSB Teknoloji

Adres : İncilipınar Mah. Ş. Mehmet Sait Elçi Sk. No : 16 / D Şehitkamil / GAZİANTEP

Telefon : 0 342 999 39 29

Gsm + Whatsapp : 0 553 967 27 77

Mail : info@csbteknoloji.com