Chipset Değişimi

Desktop ve Notebook Ekran Kartı Chipset Değişimi Nasıl Yapılır?

BGA bir tür çip taşıyıcıdır. Anakart üzerinde bulunan BGA paketleri mikroişlemciler gibi cihazların kalıcı olarak monte edilmesi amacı ile kullanılır. BGA’nın avantajı, paket içerisinde entegre devre sebebiyle üretilen ısının PCB’ye (baskılı devre kartı) akmasını sağlayarak çipin aşırı ısınmasını önlemesidir. Yüksek ısılara dayanabildiği için genellikle yeni nesil laptoplarda oldukça yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Ayrıca BGA’lar pimli cihazlara göre üstün elektrik performansı sağlar.

Chipset ya da yonga seti cihazınızın anakartının beyni olarak tanımlanır. Chipset, donanımlar arasındaki veri akışını denetleyip kontrol eder. Ayrıca sahip olduğunuz cihazın kalitesi, performansı ve hızı gibi faktörleri de oldukça etkileyen önemli bileşenlerden biridir. Notebook’larda en sık rastlanan arızalardan biri de chipset arızalarıdır.

Ekran kartı chipseti üzerinde herhangi bir hasar oluştuğu zaman bu durumu monitörünüzde kolaylıkla fark edebilirsiniz. Grafik kartı, bilgisayar monitörüne sağlıklı bir şekilde aktarım yapamadığı için görsel olarak bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi arızalarda öncelikli olarak alanında uzman kişiler tarafından arıza tespiti yapılmalıdır. Çünkü yapılan basit bir hata bile cihazınız üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Ürününüzü yenisiyle değiştirmektense chipset değişimi ile ürününüzü onarıma vermek daha mantıklı bir seçim olacaktır. Notebook chipset değişimi yapılması ısıtma işlemine kıyasla daha güvenilir bir yöntemdir. Ekran kartı chipseti için ısıtma işlemi, cihazdaki arızanın yeniden ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle firmamız ve uzmanlar tarafından önerilen yöntem olarak ekran kartı chipset değişimi belirtilmektedir. Ekran kartı üzerinde yapılan ısıtma işlemi cihaz üzerinde yeni arızalara sebep olabilirken chipset değişimi ile ürününüzü güvence altına alabilirsiniz.

Anakart Chipset Değişimi Nasıl Yapılır?

Masaüstü bileşenlerinizde ya da klavye, bilgisayar faresi, kablosuz ağ bağlantısı gibi sistemlerde çalışmama durumu varsa, Notebook ya da masaüstü bilgisayarınızın chipsetinde bir arıza söz konusu olabilir. Chipsetler anakartın beyni olarak tanımlandığı için herhangi bir hasar meydana geldiğinde cihazınızda ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Bazı durumlarda anakartınızın tamamen değiştirilmesi bile gerekebilir. Fakat anakart chipset arızasının giderilmesi daha çok tercih edilen bir durumdur. Anakart chipset değişiminde chipset, BGA Rework makinesi ile sökülür ve bu makineler chipset sökme işleminde sıklıkla tercih edilir. Eğer chipset değişimi ve onarımı sonucu arıza giderilmezse anakartınızın tamamen değişmesi gerekebilir.

Anakart Chipset Değişimi Ne Zaman Gerekir?

Cihazınızın açılmaması, görüntünün gidip gelmesi, cihazın bir süre açık kalıp aniden kapanması ya da fanlar çalıştığı halde cihazınızdan ses ya da görüntü sağlanmaması durumları varsa büyük olasılıkla cihazınız için anakart chipset değişimi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak yapılan arıza tespiti ile sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilerek anakart chipset değişimi gerçekleştirilebilir.

Masaüstü bilgisayar ve Notebook anakart chipset değişimi, ciddi tecrübe ve hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle CSB Teknoloji’nin alanında uzman ve tecrübeli kadrosunu chipset değişimi için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ekran Kartı Chipset Değişimi Ne Zaman Gerekli Olur?

Eğer bilgisayarınızda donma problemleri, USB girişlerinde arızalar, görüntü gelmemesi, ekranınızda görünen çizgiler ya da lekeler gibi sorunlar varsa cihazınız için ekran kartı chipset değişimi gerekebilir. Bu gibi hasarların neden olduğu ile ilgili yapılacak olan arıza tespiti cihazınızın hangi tamir işlemi görmesi gerektiğine yardımcı olacaktır. Ekran kartında bulunan bileşenlerin arızalanması, GPU hatası ya da devrelerde gerçekleşen hasarlar cihazınız için ekran kartı chipset değişimini gerektirebilir.

Desktop ve Notebook ekran kartı chipset değişimi ya da tamiri uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle bu gibi işlemlerin alanında uzman kişiler eşliğinde yapılması gerekmektedir.

Chipset Değişimi Ne Kadar?

Bilgisayarlar için ciddi bir öneme sahip olan chipsetler üzerinde gerçekleşen herhangi bir arıza cihazınızı kullanılmaz bir hale getirebilir. Hassas ve titiz bir çalışma gerektiren masaüstü, notebook ve laptop chipset değişimi ya da arıza tespitleri için CSB Teknoloji’den destek alabilirsiniz. “Chipset değişimi ne kadar?” sorusunun cevabı ve daha fazlası için sayfada bulunan formu doldurarak ekran kartı ve anakart chipset değişimi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Selçuk Teknoloji Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti. – CSB Teknoloji

Adres : İncilipınar Mah. Ş. Mehmet Sait Elçi Sk. No : 16 / D Şehitkamil / GAZİANTEP

Telefon : 0 342 999 39 29

Gsm + Whatsapp : 0 553 967 27 77

Mail : info@csbteknoloji.com