Ekran Kartı Tamiri

Ekran Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Ekran kartı kullanıcısı olarak bu donanım parçalarını iyi tanımalısınız. Çalışma prensiplerini ve yapısını iyi bilmek, olası arızaların da önüne geçmenizde yardımcı olur. Ekran kartı tamiri sırasında karşılaşılabilecek arızaları anlayabilmeniz için ekran kartı hakkında bilmeniz gereken birkaç detay vardır.

Hassas Bir Yapısı Vardır

Bir ekran kartının yaptığı iş düşünüldüğünde, bu ekipmanın ne kadar güçlü olduğu anlaşılabilir. Fakat ne kadar güçlü olursa olsun, yıpratıcı bir görevi olduğu için ömrü de diğer parçalara göre kısadır. Bu noktada kullanım yoğunluğu önemlidir. Fanlar görevlerini yeterli bir şekilde yerine getirmezlerse, ortalama iki yıl içinde ekran kartı arızaları ortaya çıkabilir.

Belirli Bir Standardı Yoktur

Daha önce ekran kartı satın aldıysanız fiyat yelpazesinin genişliği dikkatinizi çekmiş olabilir. En ucuz model ile en pahalı model arasında fiyat uçurumu olmasının bir sebebi vardır. Ekran kartları çeşitli kapasitelerde üretilirler ve her ihtiyaç için farklı bir ekran kartı bulunur. Örneğin, bazı oyunlar her ekran kartı ile oynanamaz ve özel ekran kartı gerektirirler.

Ekran Kartınızda Sorun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ekran kartınızda bir sorun varsa, bu sorun bilgisayarınızı da olumsuz etkiler. Bilgisayarınızda yolunda gitmeyen şeyler varsa, bunun sebebinin ekran kartı olup olmadığını anlamanızın pek çok yolu vardır. Sorunlu ekran kartı bilgisayarınızın performansını düşürebilir, oyunları yavaşlatabilir ve film izlediğiniz sırada görüntüler donabilir.

Ekran kartınızda sorun olabileceğinin habercisi olan bazı durumlar şöyle sıralanabilir:

Ekranda rastgele beliren renkli desenler
Bilgisayarın açıldığı ilk birkaç saniye görünen siyah ekran
Bilgisayarın çökmesi
Yüksek fan gürültüsü
İşlemcinin aşırı ısınması
Ekrandaki görüntülerin takılması veya donması
Bilgisayarın mavi ekran vermesi
“Ekran sürücüsü yanıt vermeyi durdurdu.” gibi sistem hataları

Ekran Kartı Sorunlarını Kendiniz Nasıl Çözebilirsiniz?

Ekran kartınızda ortaya çıkabilecek sorunları anlayabiliyorsanız, çözebilmeniz de mümkündür. Basit sorunlar meydana geldiğinde ekran kartı tamirini kendiniz yapabilirsiniz. Ekran kartı tamirinde uygulayabileceğiniz birkaç onarım yöntemi vardır ve bu yöntemlerden verim alamadığınız takdirde bir uzmana başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Ekran kartınızda sorun olabileceğinin habercisi olan bazı durumlar şöyle sıralanabilir:

Sürücüleri Güncelleştirin

Ekran kartlarının sürücüleri her zaman güncel olmalıdır. Güncel olmayan sürücüler ekran kartlarını tam performansta çalıştırmaz ve parçadan istenilen verim alınamaz. Bu nedenle, ekran kartınızın sürücülerini güncel tutmanız büyük önem taşır.

Aç – Kapa Yapın

Pek çok cihaz için aç kapa yapmak, cihazdaki basit sorunları çözebilir. Ekran kartınızda da basit bir sorun varsa cihazı devre dışı bırakıp bir süre sonra tekrar etkinleştirebilirsiniz. Basit bir problem varsa bu yöntemle çözülecektir.

Sürücüleri Yeniden Yükleyin

Bazen ekran kartları, güncel sürücüler ile de verimli çalışmayabilir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Mevcut sürücüleri kaldırıp sıfırdan yükleyerek sürücü kaynaklı sorunları çözebilirsiniz.

Son Çare Değişim

Ekran kartınızdaki sorunu bir türlü çözemiyorsanız yapılacak şey oldukça açıktır. Ekran kartınızın tamire ya da değişime ihtiyacı vardır.

Ekran Kartı Sorunlarını Gidermeden Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Sorunlu gibi görünen ekran kartınızın belki de basit bir müdahaleye ihtiyacı vardır. Problem yaratan ekran kartınızı kontrol edip birkaç yöntem deneyerek ekran kartı tamir ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Bağlantıları Kontrol Edin

Ekran kartınızda ortaya çıkan problemin sebebi bağlantı noktalarının gevşemesi olabilir. Bilgisayar ve ekran kartı arasındaki bağlantıları kontrol ederek sağlamlaştırın. İşlevini yitirmiş bir kablo varsa, yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Ekran Kartını Başka Bir Yuvaya Takın

Genellikle bilgisayarlarda -özellikle masaüstü modellerde- ekran kartı için birden fazla yuva bulunur. Ekran kartının takılı olduğu yuvada bir arıza bulunması, parçanın çalışmasını engeller. Ekran kartını farklı bir yuvaya takıp tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Ekran Kartının Durumunu Kontrol Edin

Bilgisayarınızın “Aygıt Yöneticisi” bölümünden ekran kartınıza ulaşın ve “Özellikler” butonuna tıklayın. Aygıt durumunda bir sorun görünüyorsa, sorun giderme yöntemlerini izleyin. Sistemsel bir sorun varsa, bu adımdan sonra düzelecektir.

Yeni Bir Ekran Kartı Deneyin

Önceki yöntemlerle sonuca ulaşamadıysanız son çare olarak farklı bir ekran kartını bilgisayarınıza takıp deneyin. Eğer taktığınız yeni ekran kartı sorunsuz çalışıyorsa eskisinin tamire ya da değişime ihtiyacı var demektir.

Kod 43 Ve Kod 12 Hata Kodları Nedir ?

Ekran kartları zaman zaman size mesajlar gönderebilir. Ekranınıza bazı hata kodları gelir ve bunları anlamsız bulabilirsiniz. Ama ekran kartının yaptığı her eylemin bir anlamı vardır.

Eğer “Kod 43” hatası alıyorsanız, bilgisayarınız ekran kartınıza erişemiyordur ya da grafik kartı ile bilgisayar arasındaki senkronizasyon sağlanamıyordur. Bu hata kodu genellikle yeni sürücü yükleme ya da güncelleştirme sonrası gelebilir.

“Kod 12” hatası ise bir bellek kullanma hatasıdır. Bu hatanın sebebi ekran kartına başka bir donanım ile aynı bağlantı noktası ya da bellek noktası atanmış olmasıdır. Sorun Giderme Sihirbazı ile çözülebilecek bir hatadır.

Ekran Kartı Tamir Süreci Nasıl İşler?

Bilgisayarınızdaki sistem adımlarıyla ya da birkaç fiziksel müdahale ile çözemediğiniz ekran kartı sorunlarınız varsa, ekran kartı tamiri zamanı gelmiş demektir. Ekran kartı tamirinin belirli aşamaları vardır. Bu süreç sağlıklı bir şekilde işlerse ekran kartı tamir edilebilir ve eski haline döndürülebilir.

Değerlendirme ve Test

Öncelikle tamir edilecek olan ekran kartının durumu test edilir. Test sonucu “BER” olarak işaretlenen ekran kartları tamir edilmez. Çünkü BER işareti, tamirin yeni bir ekran kartı almaktan daha pahalı olacağı anlamına gelir.

Jig Testi İçin Benchmarks

Ekran kartı, Benchmark Jig’de test edilir ve önyükleme durumu hakkında bilgi alınır. Bu test sonunda aşırı ısınma ve video problemleri gibi durumlar rapor edilir.

Demontaj ve Hazırlık

Ekran kartı sökülür ve yüksek riskli parçalar bir kenara ayrılır. Ultrasonik temizlemede zarar görebilecek parçalar çıkarılır ve işlem doğrudan karta yapılır.

Ultrasonik Temizlik

Ekran kartında herhangi bir kalıntı ya da sıvı teması tespit edilirse ultrasonik temizleme yapılır ve cihaz, bir sonraki aşamaya hazır hale getirilir.

Çevre Odası Kurutma

Ekran kartındaki nemlenmeyi ortadan kaldırmak için ön fırınlama / kurutma işlemi yapılır. Ardından kart, semptomlarında değişiklik olup olmadığı incelenmek üzere test edilir. Test sonucuna bağlı olarak BGA reflow için hazır hale getirilir.

GPU BGA Yenileme

Bu aşamada PCB ve IC arasındaki lehim bağlantıları yeniden yapılır ve BGA yenilemesi gerçekleştirilir.

Faulty Bileşenleri Değiştirme

Ekran kartı tamirinin bu aşamasında görsel mikroskoplar kullanılarak fiziksel muayene gerçekleştirilir. Arızalı, yanmış ya da hatalı monte edilmiş parçalar değiştirilir.

Test, Montaj ve Paketleme

Ekran kartı, tüm parçaları ile birlikte Benchmarking Jig yazılımı tarafından test edilir. Eğer bir sorun yoksa antistatik torba ile paketlenerek sahibine teslim edilir.

Isıl İşlem Nedir?

Ekran kartı tamiri sırasında bazen ısıl işlem uygulanır. Bu işlem, ekran kartı çiplerinin kızılötesi ışınlarla ısıtılarak temizlenmesi sürecidir. Her ne kadar bazı onarım firmaları tarafından çözüm olarak sunulsa da ekran kartının geleceği için son derece tehlikelidir. CSB Teknoloji olarak ekran kartlarına ısıl işlem yapılmasını tavsiye etmiyoruz.

Sık Karşılaşılan Ekran Kartı Arızaları ve Ekran Kartı Tamiri

Bilgisayar kullananların en fazla karşılaştıkları sorunların başında ekran kartı arızaları ve ekran tartı tamiri ihtiyacı yer alıyor. Bilindiği üzere, ekran kartı bilgisayarın en önemli parçasıdır. Ekran kartının arızalanması ve ekran kartı tamiri ihtiyacı duyması halinde bilgisayarınızı kullanamayacak durumda kalırsınız. Bu durum ise işlerinizin aksamasına neden olur. Bu nedenle, bu yazımızda olası ekran kartı arızaları,ekran kartı tamiri, laptop ekran kartı tamiri, ekran kartı arızaları ve tamiri konularına ayıracağız.

1. Ekran Kartının Güncel Olmaması ve Hatalı Yüklenmeden Meydana Gelen Arızalar

Ekran kartınızın güncel olmaması durumunda veya hatalı bir yükleme yapmanız durumunda ekran kartınız hata verecektir. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda, yapacağınız işlem oldukça basit. Ekran kartınızı güncellemeniz veya bilgisayarınızda yeniden yükleme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Böylece, ekran kartı tamiri ihtiyacı duymayacaksınız. Fakat bu işlem için ekran kartınızın markasını biliyor olmanız gerekmektedir. Eğer kullandığınız ekran kartının markasını biliyorsanız işiniz daha kolay. Kullandığınız ekran kartının web sitesine girerek yükleme ve güncelleme işlemini basitçe çözebilirsiniz; ekran kartı tamir işlemini siz yapabilirsiniz.

Bu işlem için Slim Driver programından faydalanabilirsiniz. Slim Driver programı bilgisayarınızdaki programların güncel olup olmadığını kontrol etmeye yarayan bir programdır. Eğer ekran kartınınız güncel değilse, bu program sayesinde kolayca görebilir ve programın kendi algoritması sayesinde en kolay nereden güncelleyebileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Ekran kartınızdaki problem güncellemeden kaynaklanıyorsa, bu yolla probleminizi çözebilir; ekran kartı tamiri gerekmeksizin bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

2. Ekran Kartınızın Normalden Fazla Isınması Durumunda Meydana Gelebilecek Arızalar

Bilgisayarınız normalden fazla ısındığı zaman ekran kartında ve sürücülerde çeşitli hasarlar meydana gelebilir ve bu durum meydana geldiğinde bir ekran kartı arızası ile karşı karşıya kalırsınız; ekran kartı tamiri ihtiyacı duyarsınız. Bu sorunun çözümü düşündüğünüz kadar karmaşık değil, hatta oldukça basittir. Bilgisayarınızın fazla ısınmasını önlemek amacıyla piyasada var olan çeşitli soğutuculardan faydalanabilirsiniz. Ya da bilgisayarınızın sıcaklığının kontrolünü elinize almak isterseniz, bilgisayarın sıcaklığını sürekli ölçen ve normalin üstünde bir sıcaklık meydana geldiği zaman size haber veren birçok uygulama mevcuttur. Bu yöntemlerden biri, ekran kartı tamiri sorununun çözümü olacaktır fakat; bu çözümleri uygulamadan önce ekran kartı arızasının sebebinden emin olmalısınız.

Buna ek olarak, ekran kartınızın hasar görmesine neden olan fanın ısınmasının birçok etmeni vardır. Bu etmenler;

  • Aşırı tozlanma
  • Düşük fan RPM
  • Arızalı fan sistemi
  • Termal macunun yanmasıdır.

 

3. DirectX Sürücülerinin Bozuk ya da Güncel Olmamasından Meydana Gelen Arıza

DirectX, Microsoft’un çoklu ortam yazılımlarını rahat, hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmek amacıyla yarattığı Program Yazılım Arayüzüdür. Bu nedenle DirectX sürücüsünün güncellenmemiş olması ya da hatalı olması; ekran kartının da hata vermesine veya çalışmamasına neden olabilir. Bu hatanın çözümü de oldukça basittir. Bilgisayarınızı, ekran kartı tamiri için teknik servise götürmeden, siz sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Microsoft’un resmî web sitesini ziyaret ederek son güncellemeleri yapmanız durumunda sorununuzu kolayca çözümlenebilecek, ekran kartı tamiri gereği duymayacaksınız.

4. İşletim Sisteminde Service Pack’in Yüklü Olmamasından Kaynaklanan Arızalar

İşletim sisteminizi daima güncel tutmanız durumda bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. İşletim sisteminizi güncel tutmanız için yapacağınız işlem ise oldukça basittir. Öncelikle Başlat menüsünden Windows Update’i bulmak ve ayarları güncellemeleri sürekli denetleyebilecek biçimde ayarlamanız durumunda sorununuz çözümlenecektir; ekran kartı tamiri ihtiyacı duymayacaksınız.

5. Bilgisayarın Yeterli Güç Vermemesinden Kaynaklanan Arızalar

Bilgisayarınızda mevcut bulunan güç ünitesinin, ekran kartını çalıştırmaya yetecek kadar güç üretmemesi halinde ekran kartı hatası meydana gelecektir ve ekran kartı tamiri ihtiyacı duyacaksınızdır. Bu gibi durumların çözümü genellikle ekran kartının yenilenmesidir. Bunun yanında, son teknoloji ekran kartlarının güç tüketimi daha fazla olduğu için ekran kartının yanında güç besleme ünitesi de almanız size fayda sağlayacaktır.

Masaüstü ve Laptop Ekran Kartı Tamiri Nasıl Yapılır?

Ekran kartı tamiri sırasında bazen ısıl işlem uygulanır. Bu işlem, ekran kartı çiplerinin kızılötesi ışınlarla ısıtılarak temizlenmesi sürecidir. Her ne kadar bazı onarım firmaları tarafından çözüm olarak sunulsa da ekran kartının geleceği için son derece tehlikelidir. CSB Teknoloji olarak ekran kartlarına ısıl işlem yapılmasını tavsiye etmiyoruz.

Arızalı ekran kartı tamiri, ekran kartı tamiri oldukça hassas ve profesyonel bir teknisyen tarafından onarılması gereken bir durumdur. Aksi takdirde, ekran kartı tamiri oldukça zor olacaktır. Bu nedenle, ekran kartınızda herhangi bir arıza olduğunu düşünüyorsanız; işini son derece profesyonelce yapan ekibimizin emin ellerine bırakabilirsiniz.

Ekran kartınız arızalı olduğunu size çeşitli sinyaller göndererek bildirir. Bunlardan bir tanesi, bilgisayarı ilk açtığınızda kulağınıza gelen yüksek ölçekli fan sesi olabilir. Fan sesinin ekran kartından geldiğini düşünüyorsanız ve ekranınızdaki görüntü normalden farklı ise bu durum, ekran kartınızda herhangi bir arızanın meydana geldiğinin, ekran kartı tamiri ihtiyacı duyduğunuzun habercisi olabilir ve ekran kartınızın değişmesi gerekebilir.

Buna ek olarak, bilgisayarınız çalışırken ekranınızda birkaç saniye boyunca siyahlık meydana gelip, görüntü düzeliyorsa; bu durum ekran kartının sürücüsü ile ilgili problemlerinin habercisidir.

Bu gibi sebeplerin dışında, ekran kartınız bir anda çalışmasını durdurabilir ve bilgisayarınızdaki görüntü tamamen kaybolabilir. Bu gibi durumlarda, bilgisayardaki arızanın ekran kartından kaynaklandığına ve ekran kartı tamiri ihtiyacı duyduğuna emin olmak adına, bilgisayarınızdaki ekran kartını çıkararak başka bir ekran kartı deneyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın ekranına görüntü yansıyorsa, ekran kartınız arızalı, demektir ve bilgisayarınızı bir uzmana götürmeniz; ekran kartı tamiri yaptırmanız gerekir.

CSB Teknoloji Olarak Hangi Garantileri Sunuyoruz?

CSB Teknoloji olarak onarım işlemlerinde değişimini yaptığımız parçalar için 24 aya kadar parçaya göre değişen garanti süreleri sunmaktayız. Ayrıca parça değişim olmayan durumlar için de 3 ay koşulsuz servis garantimiz mevcuttur.

Ekran Kartı Tamir Ücreti Ne Kadar?

Ekran kartından kaynaklı sorun yaşayanların sıklıkla merak ettikleri sorulardan bir tanesi; ekran kartı tamiri ne kadar?
Her bir ekran kartı arızaları ve ekran kartı tamiri birbirinden birçok konuda farklılık gösterir. Ekran kartınızın markası, özellikleri ya da hasarın boyutu; ekran kartı tamir ücreti ve ekran kartı tamiri hakkında belirleyici unsurlardır. Bu nedenle, ekran kartı tamiri için en doğru fiyatı almak amacıyla, forma doldurmanız ve uzmanlarımızın sizinle iletişime geçmesini beklemeniz yeterli olacaktır.

Selçuk Teknoloji Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti. – CSB Teknoloji

Adres : İncilipınar Mah. Ş. Mehmet Sait Elçi Sk. No : 16 / D Şehitkamil / GAZİANTEP

Telefon : 0 342 999 39 29

Gsm + Whatsapp : 0 553 967 27 77

Mail : info@csbteknoloji.com